Geneza kreatyny

Mówiąc o kreatynie większość z nas wskaże z pewnością na suplement diety i poniekąd oczywiście jest to jak najbardziej słuszne spostrzeżenie. Jednakże geneza kreatyny wygląda zupełnie inaczej. Nie powiemy, zatem, że jest to suplement diety, ale musimy powiedzieć, że kreatyna jest substancją chemiczną o wydźwięku kwasowym. Dokładnie tak, kreatyna to nic innego jak kwas metyloguanidinooctowy. My oczywiście nazywajmy ją kreatyną, gdyż wypowiedzenie samej nazwy owego kwasu może nastręczać sporych trudności. W swojej strukturze kreatyna jest bardzo podobna do białek, aczkolwiek oczywiście nie będziemy jej umieszczać w grupie odżywek białkowych, ponieważ oczywiście kreatyna samym białkiem na pewno nie jest. 

Kreatyna w sporcie


Mówiąc o kreatynie na pewno nie możemy powiedzieć, że jest to tylko i wyłącznie odżywka sportowa. Tak po prawdzie, bowiem kreatyna to substancja, która występuje w każdym ludzki i nie tylko w ludzkim organizmie w stanie naturalnym. Poza tym jest ona obecna w bardzo wielu spożywanych przez nas posiłkach, w bardzo wielu pokarmach zarówno pochodzenia zwierzęcego jak i pochodzenia roślinnego. To, co na pewno również warto wiedzieć o kreatynie, to fakt, iż jest to substancja endogenna. Co to oznacza? Nic innego jak to, iż może być ona wytwarzana przez ludzki organizm, może być syntetyzowana przez ludzki organizm, a konkretnie rzecz biorąc wskazujemy na takie narządy wewnętrzne jak trzustka, nerki oraz wątroba.

Kreatyna a organizm


Kreatyna może być generowana przez owe narządy wewnętrzne, a wykorzystywane są do tego celu trzy aminokwasy. Chodzi mianowicie o metioninę, argininę oraz o glicynę. Nie można, więc ograniczać roli kreatyny do bycia suplementem diety, ponieważ kreatyna to coś zdecydowanie więcej niż suplement diety, kreatyna to substancja, którą możemy pozyskiwać z wielu rodzajów pokarmów i którą możemy sami generować. Z punktu widzenia osób trenujących kreatyna oczywiście jest suplementem diety i to bardzo istotnym w ich codziennych wysiłkach o uzyskanie znacznie wyższego poziomu masy mięśniowej.