Kreatyna


kreatyna
Współcześnie kreatyna jest bardzo często uważana za jedną z najsilniejszych odżywek na masę, ale także za odżywkę najbardziej bezpieczną. Tym samym kreatynę stosują sportowcy zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. Nic w tym dziwnego, albowiem doskonale działa na budowę naszych mięśni, a co więcej sprawia, że nasze wysiłki są o wiele bardziej, a co więcej szybciej widoczne. Warto, więc zastanowić się czy sięgnąć po kreatynę, a żeby tego dokonać powinniśmy wiedzieć przede wszystkim daje kreatyna i przy jakim treningu ją stosować? Dodatkowo należy także zastanowić się, jakie mogą być skutki uboczne stosowania kreatyny?

Czym jest kreatyna?


Jeżeli przyjrzymy się kreatynie wówczas szybko przekonamy, że jest to popularny związek organiczny, który to jest zbudowany fragmentów białek, jakie to znajdują się przede wszystkim w tkance mięśniowej. Kreatyna ma wiele różnorodnych zadań jednakże najważniejsze jest gromadzenie dużych ilości energii w mięśniach. Energia ta zostaje szybko uwolniona, zaś poziom kreatyny w mięśniach jest wyższy a tym samym mamy większą ilość energii, z której to możemy korzystać. Jeśli w naszych mięśniach obecna jest kreatyna przede wszystkim możemy cieszyć się większą ilością energii, a tym samym możemy wykonywać o wiele większą ilość ćwiczeń, bez wielkiego zmęczenia, a tym samym oddziaływać na nasze mięśnie, które stają się większe i piękniejsze. Kreatyna zapewnia nam także szybszy przyrost masy mięśniowej, a co więcej przyrost beztłuszczowej masy ciała, który to sięga nawet od 0, 9 do 1, 8 kg w ciągu dwunastu tygodni intensywnego treningu. Tym samym uznać możemy, że przyrost masy mięśniowej następuje bardzo szybko, o wiele szybciej, aniżeli nie stosowalibyśmy kreatyny, jako wspomagacza w naszych codziennych wysiłkach fizycznych. Okazuje się także, że nawet krótkotrwałe przyjmowanie kreatyny wpływa bardzo korzystnie na wzrost zdolności do wysiłków. Dzięki kreatynie możemy więcej ćwiczyć, a tym samym po krótkim czasie cieszyć się z pięknie wyrzeźbionej sylwetki.

Kiedy i w jakiej formie stosować kreatynę?


kreatyna w proszku
Okazuje się, że kreatyna jest bardzo bezpiecznym środkiem, a zatem możemy stosować ją przy niemal każdej aktywności fizycznej. Dostarcza nam ona energii w największym stopniu w fazie początkowej, kiedy to dopiero zaczynamy ćwiczyć. Jest to niezwykle istotne, albowiem w tym momencie najczęściej nasza kondycja nie jest jeszcze na wysokim poziomie. Najlepiej jednak przyjmować kreatynę wówczas, kiedy to nasze ćwiczenia fizyczne cechują się bardzo wysoką intensywnością treningach. Mogą być to, więc ćwiczenia takie jak: podnoszenie ciężarów, sporty walki, biegi krótkodystansowe (sprinty), a także kulturystyka. Jak przyjmujemy kreatynę? Możemy przyjmować ją pod wieloma różnorodnymi postaciami, jednakże najczęściej pod postacią fosforanu kreatyny. Taka kreatyna, w ten sposób wytworzona wedle naukowców cechuje się najmocniejszym działaniem a tym samym mięśnie w bardzo krótkim czasie stają się pięknie wyrzeźbione. Wszystko, dlatego, że niemalże zupełnie likwiduje poczucie zmęczenia a tym samym możemy jeszcze bardziej intensywnie niż dotychczas ćwiczyć. Obecnie kreatyna na rynku dostępna jest zarówno w postaci proszku, gum jak i batonów a także tabletek. 

Skutki uboczne kreatyny


Kreatyna stosowana, jako odżywka cechuje się ogromną ilością zalet, które to bez wątpienia warto docenić. Co więcej, uchodzi także za bardzo bezpieczną. Jednakże jak każdy preparat niekiedy może wywołać skutki uboczne. Przede wszystkim zażywana w zbyt dużych ilościach, kreatyna może powodować nadmierny przyrost masy ciała. Dodatkowo skutkami ubocznymi mogą być także problemy żołądkowe, skurcze mięśni, odwodnienie, nadwyrężenia mięśni. Przypadki te są jednak stosunkowo bardzo rzadkie i kreatyna niemalże nigdy nie wpływa negatywnie na nasz organizm. Oczywiście pod warunkiem, że stosujemy ją zgodnie z zaleceniami lekarza, czy też zgodnie z ulotką. Nie powinny jej jednak przyjmować osoby chore na serce, a także z dolegliwościami nerwowo-mięśniowymi, oraz problemami ortopedycznymi.